“Naturaalne” ei tähenda veel ÖKO!

Tänapäeval kasutatakse kaupade märgistustel ning kirjeldustes väga- väga -väga palju  loosungeid – „Naturaalne“ või „Looduslik“ või „All Natural“, sest see kõlab hästi ja läheb meile ju korda! Olete kindlasti isegi sirutanud käe letil just selle toote poole, mille peal on suures kirjas “100% naturaalne!” ? Aga mida see õigupoolest tähendab? Kas me saame seda võimsat ja hästikõlavat pealkirja usaldada?

Tegelikult see reaalsus muidugi nii ilus ei ole. Naturaalne või looduslik vms. nimetus EI tähenda veel, et tegemist on puhta või maheda tootega.

Sõnadel „Naturaalne“ või „Looduslik“ ei ole mingisuguseid erilisi piiranguid ning nende kasutamine ei ole reguleeritud.

Kui tootele on peale kirjutatud, et see on “100% natraalne” või “looduslik”, siis see tähendab peaaegu alati seda, et tegemist on looduslikku päritolu toorainega (pole lisatud sünteetilisi lisandeid või kunstaineid), kuid sellega see lugu ka piirdub. Mitte keegi aga ei tea, milliseid väetisi, pestitsiide, värve ja muid toksilisi aineid nende toodete saamiseks kasutatud on.

Toome näite: naturaalne ja looduslik on näiteks ka arseen, merkuur, mürgised seened jne. Sest – neid lihtsalt leidub looduses. Kõlab hästi, kas pole?

Teisest küljest „sertifitseeritud orgaaniline” (öko) on aga väga reguleeritud termin ning seda labelit saavad ja tohivad kasutada vaid need ettevõtted, kellel on vastav sertifikaat.

NÄIDE

Sertifitseeritud orgaaniline tähendab:

  • Et tooraine kasvatamisel EI tohi kasutada herbitsiide ega kunstväetisi
  • Et toode või tooraine EI sisalda kunstlikke ega sünteetilisi värvaineid, säilitusaineid ega kemikaale (sh parabeene ja sulfaate)
  • Et tooraine/saagi kasvatamisel on lubatud kasutada vaid orgaanilisi seemneid, mitte GMOsid (geneetiliselt muundatud organisme) ega kasvuregulaatoreid
  • Et Lubatud pestitsiidide arv on väga piiratud
  • Et maa-ala, kus toorainet kasvatatakse, peab olema vaba igasugustest keemilistest ainetest vähemalt 3 aastat enne orgaanilisel tooraine kasvatama hakkamaist.

Neid punkte on veel ja veel ning kõik need annavad meile kindluse, et meie valitud toode on päriselt puhas.

Kas “naturaalne” ja “looduslik” tähendavad alati, et need tooted võivad sisaldada ka kahjulikke toksiine või pestitsiide? – vastus on Ei. Ei, see ei PEA alati ja kindlasti seda tähendama. Ka sertifitseeritud orgaanilised tootjad ja brändid võivad samu loosungeid ja nimetusi kasutada, kuid sel juhul on rusikareegel ikka sama –  otsi pakendi pealt orgaanilist märgist/sertifikaati!

KÕIK tootjad ja ettevõtted, kellel selline sertifikaat/märgis olemas on, annavad sellest uhkelt ja väga häälekalt teada ning ei varja seda kuskil pisikeses kirjas allääres.

Kui seda märgist seal pakendil ei ole, siis võid olla üsna kindel, et tegemist EI OLE ka orgaanilise tootega!

Valik on Sinu 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sinu parema kasutajakogemuse nimel kogume oma veebilehel küpsisefaile. Veebilehel navigeerimisega nõustud küpsisefailide kogumisega.