fbpx

Esimene jätkusuutlik siiditekkide sari maailmas!

Meie tootevalikusse on lisandunud uskumatult ägedad ja luksuslikud siiditekid otse loomulikult on tegemist täiesti orgaaniliste toodetega ning mis veelgi ägedam- need tekid on osa esimesest jätkusuutlikust siiditekkide sarjast maailmas! Mida see tähendab – edasi lugedes saadki teada 🙂

Cocoon Peaceful Silk (Rahusiid – eesti k.) on esimene jätkusuutlik siiditekkide sari maailmas ja ainus omataoline. Siiditekid on ainulaadsed, kuna tekid on valmistatud eranditult Mulberry Peace Silkist – siidist, mida ei toodeta traditsioonilisel meetodil ja kus siidiussid siidi ekstraheerimiseks tapetakse.

MIKS VALIDA SIIDITEKKI?

Siiditekk on allergiasõbralik, fantastilise hingavusega ja heade temperatuuri reguleerivate omadustega. Siidikiu õõnes struktuur annab siidile ainulaadse imavuse ja transpordib efektiivselt niiskust. Kuiv ja mugav magamiskeskkond kogu öö! Kuna kodutolmulestad ja hallitus ei arene nendes keskkondades, soovitatakse siiditekke sageli allergikutele ja astmaatikutele. Siiditekk on hea valik aastaringseks kasutamiseks!

SIIDI MITTE NII ILUS POOL

Kahjuks on kurb tõde see, et valdav enamus meist kas lihtsalt ei tea või ei hooli sellest, kuidas tavalist siidi toodetakse. Tulemuseks on see, et igal aastal tapetakse sadu miljoneid, võib -olla isegi miljardeid siidiusse, enne kui nad saavad siidliblikaks muutuda. Kõik seepärast, et me tarbijatena nõuame siidist toodetud tooteid, mõtlemata tagajärgedele.

Siidiusside munadest koorumiseks kulub umbes kümme päeva. Seejärel siidiuss-röövik umbes kuu aega pidevalt sööb, kuni on saavutanud oma optimaalse kaalu, mis on umbes 10 000 korda raskem, kui koorudes. Sõltuvalt siidiusside liigist söövad vastsed erinevat tüüpi lehti. Liigi Bombyx Mori siidivastsed söövad mooruspuulehti ja nende siidi iseloomustab seetõttu nimi Mulberry siid.

Kui siidiuss on saavutanud oma maksimaalse suuruse, algab siidi keerutamise (kerimise) protsess, mida nimetatakse ka kookoniks. See võib kesta kolm kuni kaheksa päeva. Saagi maksimeerimiseks antakse mõnel juhul tavatootmisel siidiussidele kasvuhormooni nimega Metopreen, mistõttu kestab röövikute siidi keerutamine pikemat aega. Kookon toodab umbes 500 meetrit siidiniiti, seega võib kerimisaja pikendamine potentsiaalselt saaki oluliselt muuta. Kui kookon on valmis, muutub röövik selle sees nukuks, kellest NORMAALSES keskonnas saaks uus liblikas umbes kahe-kolme nädala jooksul. Pärast nö koorumist on siidiliblikal aega vaid ca nädal, et endale kaaslane leida ja paljuneda, sest just nii lühike ongi siidiliblika elu. Kahjuks ei jõua aga siidiuss kunagi nii kaugele.

SIIDISALL ELU HINNAGA

Tavapärane siiditootmise protsess on aga õudusttekitav – nimelt keedetakse või aurutatakse siidikookoneid kuumas vees. Siidiussi nukk hukkub selle tagajärjel ning ei arene uueks liblikaks. Seda tehakse selleks, et siidikookonid oleksid terved, sest siidiliblika nö väljakaevamine kookonist lühendaks siidikiudu ja raskendaks edasist protsessi. Kõik ikka selleks, et toota ilusamat siidikangast pikkadest siidiniitidest.

Selline keemis-etapp vähendab ka looduslikku keemilist ainet, mida tuntakse seritsiinina, mis muidu põhjustaks kookonite kõvenemist, mille tulemuseks oleks mitte nii pehme kangas. Sellele järgneb kerimine, kus kookonid harutatakse lahti ja need muutuvad üheks pidevaks niidiks, mis võib venida kuni sadade jardide pikkuseks. Siidiniidi loomiseks põimitakse mitu pikka siidist kiudu. Lõpuks põimitakse see siidiniit kommertslikuks kangaks.

See kõik tähendab seda, et iga saadud siidi kilogrammi kohta sureb umbes 6500 siidiussi!

HUMAANNE JA JÄTKUSUUTLIK SIID

Kuna eelpool kirjeldatud meetodit on viimastel aastatel palju kritiseeritud ning loomakaitseorganisatsioonid teevad selle keelustamiseks pidevat tööd, on leitud, et saab ka teisiti. Nimelt on välja töötatud säästvam siiditootmismeetod, mis keskendub just loomade heaolule. Meetodi nimi oli Ahimsa ja sanskriti keeles tähendab see- “tapmissoovi puudumist”.

Ahimsa on eetiline põhimõte, mis tuleneb budistlikest tõekspidamistest ning hõlmab kõigi elusolendite säilitamist maa peal. Ahimsa tähendab seega ka keskkonna ja looduslike elupaikade kaitset. Seetõttu ei keskendu Ahimsa meetod mitte ainult loomade heaolule, vaid ka ökoloogiale, jätkusuutlikele põhimõtetele ja kemikaalivabale tootmisele. Ahimsa siidi tuntakse rahvusvahelisema nime all – Peace Silk (rahusiid – eesti k.)

Erinevalt tavapärasest meetodist söödetakse siidiusse ainult orgaaniliste mooruspuulehtedega. Röövikutele ei anta kasvuhormoone ja nad ei kasva nii suureks, kui tavapärase meetodiga. Rahusiidi röövikud ei keeruta seega nii kaua kui tavalised röövikud ja seega on ka saagikus väiksem.
Pärast rahusiidi röövikute koorumist lõigatakse iga üksik siidikookon ettevaatlikult lahti ja nukud asetatakse mooruspuulehtede vahele, kus lastakse siidiliblikatel kooruda. Siidiusside nukkumise ajast kuni siidiliblikana koorumiseni kulub umbes kümme päeva. Pärast seda keskenduvad siidiliblikad paarilise leidmisele ja paljunemisele, enne kui leiavad uuesti tee loodusesse.

Rahusiidi on keerulisem toota ja see on kallim, kui tavapärane siid, kuid õnneks on näha selle meetodi kasutamise kasvu ning paljud moebrändid on loobunud tavapärase siidi kasutamisest.

Tee ka sina jätkusuutlik valik. Vaata Siiditekke siit !

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Sinu parema kasutajakogemuse nimel kogume oma veebilehel küpsisefaile. Veebilehel navigeerimisega nõustud küpsisefailide kogumisega.